Revoluce a konstituce (1848)

Určeno pro: Bc. + Mgr.

Kód SIS: OB2305236, ON2305404, OPBD2D135B, OPND2D116B
Popis SIS: Výběrová přednáška D, Výběrový kurz I D, Specializační kurz I D

Datum: Čtvrtek 16:15-17:45
Organizátor: Jiří Hnilica, Magdalena Pokorná

Místo: AULA

Revoluce let 1848-1849 zasáhla téměř celou Evropu, nevyhnula se ani habsburské monarchii a českým zemím. Změny se promítly do všech sfér života – politických, sociálních, hospodářských, náboženských a mentálních. V této revoluci získalo obyvatelstvo šanci, že se bude podílet na správě veřejných věcí. Hlavním heslem byla konstituce, omezení panovnické moci jasnými, předem danými pravidly, a tisková svoboda, kterou mnozí považovali za nejlepší zbraň v boji se starými pořádky i novými nešvary. Debaty a rozpravy začaly přerůstat v petiční hnutí s širokým zázemím. Své požadavky neváhaly aktivní vrstvy obyvatelstva prosazovat i manifestacemi, přerůstajícími v nepokoje, a nakonec i se zbraní v rukou.

Výuka se soustředí na základní mezníky zjitřené doby, na představení hlavních protagonistů (a diskusi nad jejich texty a komentáři k dobovým událostem), na klíčové ideje a jejich vývoj (i v kontextu mezinárodní situace).

Podle zájmu studentů bude možné navštívit i některá „místa paměti“ revolučních událostí, tedy např. Žofín, kde se odehrával Slovanský sjezd či Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra v Palackého ulici.

Kritéria hodnocení

Předpokladem zdárného absolvování kursu je aktivní účast studentů při diskusích nad zadanými texty.