Co a jak se četlo ve středověku.

Určeno pro: Bc. + Mgr.

Kód SIS: OB2305123, ON2305401
Popis SIS: Výběrová přednáška A

Datum: Pondělí 12:35-14:05
Organizátor: Petra Michalová (Raiterová)

Místo: AULA

Středověké písemnictví a knižní kultura středověku.

Výběrová přednáška nabízí setkání nad středověkou literární tvorbou, jež hrála v tehdejší společnosti a kultuře specifickou roli, v určitých rovinách odlišnou od pojetí literatury v současnosti. Pojednána budou nejen významná a všeobecně známá literární díla českého středověku, nýbrž i díla méně známá, jež jsou doposud zohledňována jen minimálně. Přednáška nezůstává jen u výčtu děl, nýbrž klade důraz na jejich vazbu k sociokulturnímu kontextu, v němž vznikla. Klade si tak otázky po stavu a mentálním horizontu společnosti, jež mohla daná díla vnímat, ale i po dobovém stavu knižní kultury. Role literatury, knihy a písemnictví tak představuje další rovinu tohoto cyklu přednášek.

Nedílnou součást rovněž tvoří seznámení s konkrétními díly, jejichž úryvky budou studentům dány k dispozici a během přenášek budou rozebírány a diskutovány.

Atestace:

zápočet