Res publica: Od Platóna k dnešku – Kuks 2018

Popis SIS: Výběrová přednáška E

Datum: 30.06.2018-3.07.2018
Organizátor: J. Kepartová

Místo: Konferenční centrum areálu hospitálu Kuks.

XXVI. Letní škola klasických studií - POZOR, POSUNUTÍ ZAČÁTKU LŠ NA 30.6.2018

LŠKS se připojuje k oslavám stoletého výročí vzniku Československé republiky. Bude se tedy zabývat různorodými antickými představami o nejlepším uspořádání věcí veřejných a jejich vlivem na uvažování o státu a právu v pozdějších epochách až do současnosti. Z jednotlivých příspěvků se účastníci dozvědí, jak se idea státu měnila v závislosti na historických, náboženských i geografických okolnostech: od Platónovy představy státu spravovaného filozofy přes Ciceronův poněkud střízlivější koncept mírně vylepšené římské republiky a Augustinovy antagonistické představy Boží a pozemské obce až k moderním politickým ideálům. Stranou nezůstanou ani menšinové a konkurenční ideje, např. chiliastická hnutí, husité nebo zrození anarchismu. Jak byla v historii politická filosofie zneužívána ideologií? Jak dobová státní zřízení obhajovala svou autoritu a jak na to reagovali tvůrci teorií o „ideálním státě“? Tato a další témata budou sledována v oblasti filosofie, ale také mimo ni v umění a literatuře. Kurz bude akreditován MŠMT v rámci programu celoživotního vzdělávání.

Podrobnosti, způsob platby atd.  zde -> http://www.ics.cas.cz/pro-verejnost/letni-skola-kks

Program LŠKS 2018

Závazná přihláška ke stažení ve formátu .docx zde. Vyplněnou přihlášku zašlete nejpozději do 31. května 2018 ne a-emailovou adresu lsks@ics.cas.cz.

Atestace

Podmínkou je 80% účast a odevzdání písemné práce o jednom z referátů doc. Kepartové.