Volavá Iva, MgA. Mgr.

MgA. Mgr. Iva Volavá vyučuje zpěv na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty University Karlovy v Praze.

Po ukončení studia na Přírodovědecké fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnešní Masarykovy univezity) a krátké praxi středoškolské profesorky fyziky vystudovala sólový zpěv na Akademii muzických umění v Praze ve třídě doc. Teodora Šrubaře. Pěvecké vzdělání rozšířila uměleckou aspiranturou  na AMU v Praze (školitel Jarmila Vrchotová-Pátová) a výběrovou stáží ministerstva kultury ČSSR u přední sólistky opery v Bukurešti Marany Stoicy.

Spolu s pedagogickou činností odborné asistentky se věnuje  sólové pěvecké koncertní praxi v ČR  i v zahraničí (Belgie, Slovenská republika, USA). Premiérově nastudovala scénu z opery Eleny Petrové Kdyby se slunce nevrátilo, Čtyři japonské písně Seisko Tzukahary. Z nahrávek pro československý rozhlas jmenujme cyklus pro soprán a klavír Seven sonnets of Michelangelo od Benjamina Brittena, Tre poemi Luigi Dallapiccoly pro soprán a komorní orchestr, písňový cyklus Zpíváno dětem Lubomíra Sluky.

Pedagogická práce je spojena s dlouholetým vedením pěveckého oddělení na katedře hudební výchovy, přípravou studentů nejen na povolání učitele, také pro uplatnění na prestižních sólových pěveckých soutěžích a další sólové pěvecké dráze. Je zvána do porot pěveckých soutěží, působí lektorsky na letních pěveckých kurzech, např.:

• 2000–2005 – Mezinárodní pěvecký kurz pořádaný v Praze ve spolupráci s Mnichovskou akademií hudby
  • 2007 – Rota (Španělsko)
  • 2010 Liberec – Letní kurzy učitelů hudební výchovy
  • 2012 – Plzeň, Podpora talentu