Kam na jídlo

Menzy

Menza, z latinského mensa = stůl, je jídelna pro studenty a zaměstnance vysokých škol. Jako student můžeš využívat v menzách příznivých cen, hlavní jídlo stojí obvykle 50–100 Kč, polévka (ta se platí zvlášť) pak asi 14 Kč. Platí se zde pomocí průkazu studenta. Na ten si nejprve přímo u pokladny menzy uložíš příslušný finanční obnos – je možné platit hotově, ale i kartou či stravenkami.

Nejprve si vybereš konkrétní menu. Najdeš stanoviště, kde se dané menu vydává, stiskneš příslušné číslo a přiložíš ke snímači svůj průkaz. Po zřetelném pípnutí ti bude z karty odečtena cena jídla a pokrm ti bude vydán. V případě zájmu jsou dále k dispozici i doplňkové pochutiny (např. saláty, moučníky, ale i bagety s sebou), které se platí zvlášť u pokladny. Dobrou chuť!

Jídelní lístky menz nalezneš na stránkách Kolejí a menz UK (kamweb.ruk.cuni.cz/webkredit) nebo v mobilních aplikacích (Mobilní objednávání Kredit pro Android, MobilKredit 2 pro iOS). Zpravidla jedno jídlo z denní nabídky bývá bezmasé, některé menzy nabízejí i veganské varianty.

Denně můžeš svým průkazem zakoupit více jídel za studentskou cenu, můžeš tedy na oběd pozvat i hladového kolegu.

Nejblíže hlavní budově PedF UK jsou tyto menzy:

  • Arnošta z Pardubic, Voršilská 1. Tuhle menzu najdeš nejblíž fakultě. Dostaneš se do ní pohodlně pěšky tzv. Myší dírou nebo ulicí Ostrovní od Národní třídy. Menza je nově zrekonstruovaná a každý den nabízí dokonce i veganská jídla.
  • Právnická, Nám. Curieových 7. V této menze nalezneš nejširší výběr jídel. Do menzy se snadno dostaneš od zastávky tramvaje Právnická fakulta.
  • Albertov, Albertov 7. Tato menza je poměrně velká a je v ní spousta místa u stolů (pokud se tedy netrefíš do času, když končí přednášky přírodovědcům a medikům odnaproti). Dostaneš se do ní od školy během několik minut tramvají 14 nebo 24, od tramvajové zastávky Albertov se dáš do stejnojmenné ulice a po pár metrech jsi na místě.

Menza Jednota, která je od fakulty také blízko je od akademického roku 2019/2020 z technických důvodů uzavřena.

Další místa

V suterénu Magdalény Rettigové 4 se nachází Bistro Café Therapy, v němž můžeš uspokojit své chuťové buňky, aniž bys opustil/a budovu. Do suterénu se dostaneš výtahem, požárním schodištěm či schodištěm proti hlavnímu vchodu, které sousedí s předním vchodem do auly. Menu hlavních chodů bistra na aktuální týden nalezneš na Facebooku (fb.com/BistroCafeTherapy).

Kousek od hlavní budovy se přes ulici nachází oblíbená a studenty i zaměstnanci často navštěvovaná restaurace U Kotvy (restaurace-ukotvy.cz) kde mají studenti a zaměstnanci PedF 15% slevu na jídlo (po předložení průkazu).

Pokud vyžaduješ zvláštní dietu, můžeš využít jídelnu Městské polikliniky ve Spálené ulici. Do této jídelny potřebuješ potvrzení od lékaře a potvrzení o studiu. Více informací je k dispozici na stránkách (prahamp.cz/index.php?oid=1262528).

Dáváš-li přednost vlastnímu jídlu, je možné si ho ohřát v některé z dostupných mikrovlnek: v kuchyňce u místnosti S105 nebo S210; na chodbě na katedře biologie – u katederní studovny, v bistru Café Therapy; v budově v Myslíkově ulici je pak kuchyňka na pravém konci chodby ve 3. patře.

← předchozídalší kapitola →