Knihovny a studovny, elektronické zdroje

Knihovna PedF a knihovny jiných fakult UK

Knihovna PedF (knihovna.pedf.cuni.cz) se nachází v hlavní budově. Od vchodu se vydáš vlevo chodbou k výtahu, poté vpravo a znovu vpravo. Pokud se chceš nadýchat čerstvého vzduchu, můžeš si putování zkrátit přes nekuřácký dvorek.

Registraci do knihovny vyřídíš on-line během pár vteřin (knihovna.cuni.cz/e-prihlaska). Před samotným vypůjčením si najdeš požadovaný dokument ve vyhledávači (ukaz.cuni.cz) a na signaturu předáš knihovnici, která ti knihu (či jiný dokument) přinesePokud přesně nevíš, kde najít signaturu, knihovnice ti ochotně poradí, můžeš jim napsat třeba do on-line poradny přes FacebookPřes zmíněný vyhledávač můžeš  své výpůjčky spravovat, např. je prodlužovat, nebo si rezervovat momentálně vypůjčené tituly. 

Před knihovnou stojí boxy, do kterých si knihy můžeš předem objednat. Pak už stačí jen přijít a pomocí kódu zaslaného SMSkou si připravené knihy vyzvedneš. Ideální řešení, pokud spěcháš, nebo je pro tebe komplikované přijít votevírací době knihovny.

Výpůjčky je možné vracet jak přímo v půjčovně, tak do biblioboxu, který se nachází u vrátnice hlavní budovy.

Praktické je, že registrací do Knihovny PedF se automaticky registruješ do všech knihoven UK.

Jakožto student UK máš také možnost využívat služby BOOKPORT a mít tak přístup k on-line knihovně s odbornými publikacemi, populárně naučnou literaturou, ale i beletrií zdarma. Do knihovny se přihlásíš přes EduID.cz s přihlašovacími údaji CAS.

Stejně tak můžeš zdarma procházet elektronicky veškeré učebnice vydané v nakladatelství FRAUS (knihovna.pedf.cuni.cz/fraus), monitoring médií ANOPRESS a spoustu dalších zdrojů.

Knihovnu PedF najdeš na Facebooku (fb.com/knihovnapedfpraha) a na Instagramu (instagram.com/KnihovnaPedFPraha). Pokud si chceš obohatit domácí knihovničku, vyzkoušej e-shop s vyřazenou, a tedy velmi levnou literaturou.

Studovny na fakultě

Studovnu (patřící pod knihovnu fakulty) nalezneš v přízemí hlavní budovy kousek před půjčovnou. Studovna prošla v roce 2019 celkovou rekonstrukcí. Nově je zde možné navštívit týmovou studovnu, kde můžeš s kolegy studenty plánovat společné referáty a další studijní věci. Svůj čas v týmové studovně si můžeš rezervovat na pages.pedf.cuni.cz/studovna/.

Počítačová studovna se nachází v místnosti R135 (viz kapitolu Jak se připojit k internetu).

Pokud se specializuješ na angličtinu, němčinu nebo ruštinu, neváhej využít naši jazykovou studovnu v Celetné 13 (knihovna.pedf.cuni.cz/celetna). V nově zrekonstruovaném podkrovním prostoru budeš mít při ruce potřebné knihy, nejnovější učebnice i časopisy. Můžeš se stavit, i když zmíněné jazyky nejsou tvou prioritou. Třeba pokud jen hledáš klid ke studiu vcentru města.  

Kromě zmíněných větších studoven mají mnohé katedry svou specializovanou studovnu pro prezenční výpůjčky, kde lze nalézt literaturu zaměřenou na konkrétní obor.

Další

Pedagogickou knihovnu J. A. Komenského (npmk.cz/knihovna) najdeš v ulici Jeruzalémská, č. p. 12.

Pobočka Městské knihovny v Praze (mlp.cz) se nejblíže od hlavní budovy fakulty nachází na adrese Školská 30/1267.

Vlevo od vrátnice v hlavní budově se nachází prodejna, kde najdeš zejména skripta, jejichž autory jsou vyučující z PedF. Nakoupit tam můžeš ale i stylový merch naší fakulty.

Elektronické zdroje

Při psaní závěrečných (a dalších) prací budeš bezpodmínečně citovat různé zdroje. Ne vždy bude stačit navštívit knihovnu, pro získání některých informací využiješ spíše vyhledávací nástroj UKAŽ (ukaz.cuni.cz) či Portál elektronických zdrojů (pez.cuni.cz). Ty umožňují přístup k množství informačních databází, licenci k používání některých z nich předplácí fakulta či univerzita.

K některým zdrojům je možné přistupovat vzdáleně (z místa mimo univerzitní síť) pomocí přihlášení přes CAS. Jiné zdroje jsou pak přístupné pouze ze sítě (určité) fakulty. Informace je možné vyhledat pomocí různých kritérií (dle názvu, autora, podle toho, zda je k dispozici plný text…), vyhledané položky jdou obvykle snadno zařadit do citačních manažerů (jako je např. Citace PRO, Zotero…).

← předchozídalší kapitola →