(CZ) Význam sociálních podnětů pro rozvoj empatie a mentalizace u dětí aneb Dívej se mi do očí
(EN) The Importance of Social Stimuli for the Development of Empathy and Mentalisation in Children, or Look me in the eye
Autor / Author: Vágnerová, M.
Klíčová slova / Key words: empatie, mentalizace, zrcadlové neurony, sdílení a nápodoba
empathy, mentalisation, mirror neurons, sharing and imitation
Schopnost sdílet citové prožitky a orientovat se v pocitech jiných lidí je důležitým předpokladem pro rozvoj empatie a následně i adekvátní sociální orientace a přiměřeného chování. Ten nezávisí jenom na adekvátní stimulaci a specifickém chování matky, ale má i svůj neuropsychický základ, jímž je systém zrcadlových neuronů. Zrcadlové neurony umožňují vcítění, ale mají významnou funkci i v procesu učení novým dovednostem na základě nápodoby. Důležitou podmínkou přiměřeného sociálního chování je i schopnost mentalizace, tj. orientace v mysli jiných lidí, která se rozvíjí o něco později než empatie, a do určité míry na ni navazuje. I mentalizace má svůj neuropsychický základ, ale aby se adekvátně rozvinula, dítě potřebuje získat zkušenosti v kontaktu s jinými lidmi. Neschopnost orientace v projevech jiných osob, především vrstevníků, je častou příčinou různých problémů v chování školáků.
Annotation:
The ability to share emotional experiences and to orientate oneself in the feelings of other people is an important prerequisite for the development of empathy and consequently also adequate social orientation and appropriate, proportionate behaviour. This depends not just on adequate stimulation and the specific behaviour of the mother, but also has its neuro-psychological basis, which is the system of mirror neurons. Mirror neurons make empathy possible, but also have a significant function in the process of learning new skills on the basis of imitation. Another important requirement for proportionate social behaviour is the capacity for mentalisation, i.e. orientation in the thoughts of other people, and this develops a little later than empathy, to a certain extent building on it. Mentalisation too has its neuro-psychological bases, but in order for it to develop adequately the child needs to acquire experience in contact with other people. Inability to get proper bearings in relation to the expressions of other people, especially contemporaries, is a frequent reason for various problems in the behaviour of schoolchildren.
Článek ke stažení v češtině [PDF]:
Download the article in English [PDF]:
Literatura / References: