(CZ) Sociální nerovnosti ve vzdělávání: aktuální problematika pro českou pedagogiku
(EN) Social Inequalities in Education: A Topical Issue in Czech Educational Science
Autor / Author: Průcha, J.
Klíčová slova / Key words: rovnost/nerovnost vzdělávacích příležitosti, Bernsteinova teorie, sociální charakteristiky rodin žáků, selekce žáků
Text je zaměřen na problém nerovnosti ve vzdělávání souvisejících s rozdíly v sociálních parametrech rodinného prostředí žáků. Je dokládáno nálezy z empirických výzkumů, že v české žákovské populaci zřejmě platí Bernsteinova hypotéza o vztahu mezi sociálním původem žáků, rozvinutosti jejich jazyka a vzdělávacími výsledky. Dalši současné výzkumné nálezy (PISA, KALIBRO) dokládají, že vzdělávací výsledky žáků jsou determinovány vzdělanostni úrovni rodičů. Jsou ukázány shody zjištěné v této oblasti mezi Českou republikou a Německem, tedy v zemích s vysokou selektivnosti vzdělávacích systémů j(ž na úrovni základního vzděláváni.
Annotation:
The article deals with the issue of inequalities in education caused by differences in social parameters of the pupils‘ home environment. Findings in empirical research prove that Czech population of pupils confirms Bernstein‘s hypothesis on the relation between social origin of pupils, the degree of development of their language skills and educational results. Other contemporary research findings (PISA, KALIBRO) prove that pupils‘ educational results are determined by the level of education attained by the parents. Correspondence is shown on the issue between the Czech Republic and Germany, ie. between two countries where educational systems are selective starting already on the level of primary education.
Článek ke stažení v češtině [PDF]:
Download the article in English [PDF]:
Literatura / References: