(CZ) Motivační předpoklady rozvoje metakognitivních dispozic
(EN) Motivational Prerequisites of the Development of Metacognitive Dispositions
Autor / Author: Krykorková, H., Chvál, М.
Klíčová slova / Key words: motivace, motivační předpoklady, metakognice, učeni, poznám, kognitivní zájem, kognitivní nezájem, emoční odezva, faktorová analýza
Analýza mimokognitivníeh činitelů tvoří součást plánovaného rozvoje učebních činností. Vycházíme tak z předpokladu, že osobnost jedince, jeho vlastnosti, potenciál, motivy, zájmy, vlastnosti procesů jsou proměnnými, které vstupuji do úkolových situaci jako determinanty činností a které významně, podle sily svého působeni, pozitivně nebo naopak negativně mohou ovlivňovat samotný proces i jeho výsledek. V tomto směru jsme se zabývali vztahem motivace к učební činnosti v situaci nácviku metakognitivních strategií. Předkládaná výzkumná studie vychází z teoreticko-metodologické studie „Rozvoj metakognice - cesta к hodnotnějšímu poznání (Krykorková; Chvál 2001), navazuje na ni a je první a částečnou odpovědi na otázky, které v této stati byly nastoleny. Výzkum upozornil na vztah к učení a poznáni v podmínkách školních a mimoškolních a otevřel otázku tzv. širší motivace, která jako činitel osobnostního rozvoje je předpokladem smysluplného učeni a poznáni. V této souvislosti byl jako jeden z hlavních činitelů tohoto vztahu vymezen faktor kognitivního zájmu vs. nezájmu. Jak již bylo v teoretické studii uvedeno, není smyslem tohoto výzkumu přinášet pouze závěry, opírající se o dílčí kvantitativní a kvalitativní analýzy, ale cílem je otevřít prostřednictvím těchto závěrů témata, která se skrze ně jeví jako svébytná a která by jako svébytná měla být řešena.
Annotation:
The analysis of extra-cognitive elements represents a part of the planned development of learning activities. We are starting with the assumption that the personality of an individual, his characteristics, potential, motives, interests and characteristics of processes arc variables which enter task situations as determinants of activities and can, depending on the their force, significantly affect the process and its outcome itself, positively or negatively. In this area we have enquired into the relation of motivation to learning activity in the situation of training metacognitive strategies. The research study presented is based on the theoretical-methodological study „Development of Metacognition - a Path towards More Valuable Knowledge“ (Krykorková; Chvál 2001), it continues in the study and is the first and partial response to questions which were posed in that article. The research has pointed attention at the relation to learning and knowledge in both school and extra-school conditions and has opened the question of the so-called wider motivation which, as an agent of personality development, represents a necessary condition of sensible learning and knowledge. In this context, the factor of cognitive interest vs. disinterest was described as one of the main factors of this relation. The purpose of our research is not only to provide conclusions based on partial quantitative and qualitative analyses but to open - by means of those conclusions - themes which appear sui generis and which should be treated as such.
Článek ke stažení v češtině [PDF]:
Download the article in English [PDF]:
Literatura / References: