(CZ) Škola, nebo domácí vzdělávání? Teoretická komplikace jedné praktické otázky
(EN) School Education or Individual Education? Theoretical Problems in One Practical Question
Autor / Author: Štech, S.
Klíčová slova / Key words: domácí vzděláváni, primární a sekundární socializace, podmínky účinného učení, dekontextualizace v učení
Stať je polemikou s článkem V. Mertina podporujícím domácí vzdělávání (DV) jako účinnější alternativu školního vzdělávání. Autor polemiky nejprve školní vzděláváni i jeho kritiku zařazuje do širšího kontextu historického vývoje moderní společnosti preferujici stále vice hodnoty individuality, autonomie a uspokojování jedinečných osobnostních potřeb. Prosazování DV je součásti tohoto vývoje. Neklade si však podstatné otázky po funkcích a povaze školní formy socializace. Kriticky hodnotí opozici rodiny jako optimálního prostředí pro vývoj i vzděláváni ditěte a školy jako ohrožujici odosobněné instituce neefektivního vzděláváni. Ukazuje, že rozdíly mezi funkci primární socializace v rodině a sekundární socializace ve škole a jejich zvládnutí jsou nezbytnou podmínkou pro zdravý vývoj dítěte. Dokládá také, že efektivnímu vzděláváni ve škole nebráni složitější sociální svět školní třídy, ani orientace vyučováni na dekontextualizaci poznávací činnosti. DV tak představuje náhradní variantu, nikoli plnohodnotnou alternativu školního vzděláváni.
Annotation:
The paper polemizes with the article by V. Mertin who expresses a preference of home education as a more efficient alternative to education in school. First, the author situates school education and its critique in the wider context of historical development of modern society which attributes increasing preference to the values of individuality, autonomy and satisfaction of unique personality-bound needs. Propounding home education is part of the same proccss. However, substantial questions on the functions and nature of school socialization arc not asked. The author criticizes the dichotomy of the family as the ideal environment for the development and education of the child and the school as a threatening, de-personalized institution where education is inefficient. He demonstrates that the existence of differences between the function of primary socialization in the family and secondary socialization in school, and the management thereof are a necessary condition for a healthy development of the child. He also proves that neither the more complex social world of a school class, nor the orientation of education on the de-contextualization of cognitive activities represent an impediment to efficient education. Home education therefore serves as a subsidiary option, not as a full alternative to school education.
Článek ke stažení v češtině [PDF]:
Download the article in English [PDF]:
Literatura / References: