(CZ) Pedagogicko-psychologické aspekty individuálního vzdělávání
(EN) Individual Education from the Point of View of Educational Psychology
Autor / Author: Mertin, V.
Klíčová slova / Key words: individuální vzděláváni, domácí vzdělávání, vzdělávací výsledky, dekontextualizace vzdělávání, socializace, zkouškový stres, podpora ditěte
Individuální vzděláváni a jeho nejčastějši varianta domácí vzděláváni představuje možnou alternativu docházky do školy. Odráží měnící se význam a pozici rodičů při vzděláváni dítěte. Příspěvek se zabývá některými faktory ovlivňujícími výukové výsledky, jako je např. velikost vzdělávací skupiny, čas strávený učením, začlenění probírané látky do kontextu života dítěte i rodiny, zkoušením a klasifikaci, reakci na neúspěch. Věnuje se rovněž socializaci dítěte a emoční podpoře při učení. Ve všech sledovaných parametrech se ukazuje, že současná škola nemá dostatečné podmínky pro to, aby mohla zajistit takovou velikost skupiny, kontextualizaci vzděláváni, emoční podporu, které míče nabídnout rodina a které zabezpečuji přiměřenější rozvoj dítěte.
Annotation:
Home education represents a possible alternative of attendance to school. It reflects the changing importance and position of parents in the child‘s education. The article deals with certain factors affecting educational results, e.g. size of the class, time spent learning, the incorporation of the topics discussed into the context of child‘s and family‘s life, examinating and evaluation in school, reaction to failure. It also deals with the socialization of the child and emotional assistance in learning. All the parameters followed indicate that contemporary school does not create sufficient conditions to ensure such a group-size, contextualization, emotional support as can be provided by the family and as ensures a more adequate development of the child.
Článek ke stažení v češtině [PDF]:
Download the article in English [PDF]:
Literatura / References: