(CZ) Školní projekt jako kreativní forma výuky přírodovědných předmětů na základní a střední škole
(EN) School Projects as a Creative Form of Education of the Natural Sciences in Elementary, Secondary and High Schools
Autor / Author: Švecová, M., Pumpr, V., Beneš, P., Herink, J.
Klíčová slova / Key words: školní projekty, aktivizující metody a formy práce, přírodovědné předměty, integrace, pedagogický experiment
Mezi aktivizující a efektivní výchovně-vzdělávaci metody, respektive formy vyučováni, navozující a rozvíjející samostatnou a tvůrčí činnost žáků v procesu učeni v přírodovědných předmětech, patři projektová výuka spojená s řešením školních projektů. Vede žáky к plněni náročnějších úkolů a komplexnějších problémů, к získáváni nových zkušeností samostatnou praktickou činnosti, vyhledáváním a posuzováním různých zdrojů informaci, experimentováním a kombinovanou prací malých skupin žáků. Pro potřeby základních i středních škol (též ZŠ a SŠ) v České republice byly sice již zpracovány některé dlouhodobé (celoroční nebo víceleté) školní projekty, avšak jejich problémem i nadále zůstává vazba na platně kurikulární dokumenty pro odpovídající stupeň a typ školy, dále pak odborná i metodická nepřipravenost učitelů, jejich malá důvěra v realizaci a efektivnost projektového vyučování. V neposlední řadě je to i časová a materiální náročnost školních projektil. Současný stav a možnosti uplatněni školních projektů do výuky byl monitorován a rozvíjen zejména v roce 2001 v rámci dvou projektů MÍMT ČR (dále jen MŠMT) a v roce 2002 v rámci jednoho z výzkumných záměrů Univerzity Karlovy.
Annotation:
Project education involving work on school projects is one of the activizing and effective educational methods and forms of education which stimulates independent and creative activity of pupils in the process of learning in the natural sciences. It leads pupils to face more demanding tasks and more complex problems, to obtain new experience through independent practical activity, researching and assessment of different sources of information, experimenting and combined work of small groups of pupils. Although some long-term (one-year or several yearlong) school projects were already processed in the Czech Republic for the purposes of elementary, secondary and high schools, their limitations lie in the dependence on the current curricular documents for the corresponding degree and type of school, in the professional and methodic lack of appropriate skill on the part of teachers and in the lack of their confidence in the realization and effectivity of projcct education. Last but not least, the temporal and material requirements of school projects play a part. The present state of affairs and the possibilities of implementing school projects in education were monitored and developed especially in 2001 as a part of two projects by the Ministry of Education and in 2002 in the framework of one of the research projects of the Charles University.
Článek ke stažení v češtině [PDF]:
Download the article in English [PDF]:
Literatura / References: