(CZ) Postmoderní myšlení a pedagogika
(EN) Education in postmodernist discourses
Autor / Author: Skalková, J.
Klíčová slova / Key words: postmoderní myšlení, kategorie výchovy a vzdělání v diagnóze postmoderny, podněty a meze postmoderny
Studie vysvětluje, proč je aktuální zabývat se problematikou pedagogikу v postmoderním myšleni. Podává některé charakteristiky postmoderniho myšlení, významné pro výchovu a vzděláni. Odpovídá na otázku, zda je nutné opouštět principy moderní doby v pedagogice, abychom byli soudobí a abychom byli s to řešit problémy současné doby. Přiznává podnětnost řady diagnóz a výzev postmoderny. Stoji zároveň na stanovisku, že není nutné odvrhnout vše, co přinesl vývoj pedagogického myšlení od osvícenství, především sílu jeho pedagogického optimismu. Není důvod zříkat se reflektovaného výchovného působení v praxi a podceňovat tvorbu systému v teorii.
Annotation:
The persons and modes of thinking aggregated under the category of postmodernism are quite heterogeneous in regard to content, concerns, style. In this articic the author deals with the question, if and to what extent it is meaningful to analyse educational concepts in the light of postmodern thinking. The author demonstrates some positive suggestions and also limitations of radical critics of postmodernism for pedagogy. The postmodernists encourage to create alternative modes of thinking and practice. Simultaneously the autor insists on the position, that it is not necessary to reject all fundamental principles of modern educational science. The article emphasises the idea of educational optimism and the importance of the theorctical thinking for the educational practice.
Článek ke stažení v češtině [PDF]:
Download the article in English [PDF]:
Literatura / References: