Kam na jídlo

Menzy

Menza, z latinského mensa = stůl, je jídelna pro studenty a zaměstnance vysokých škol. Jako student můžeš využívat v menzách příznivých cen, hlavní jídlo stojí obvykle 55–100 Kč, polévka (ta se platí zvlášť) pak 22 Kč. Platí se zde pomocí průkazu studenta. Na ten si nejprve přímo u pokladny menzy uložíš příslušný finanční obnos – je možné platit hotově, ale i kartou či stravenkami.

Nejprve si vybereš z konkrétního menu menzy, ve které chceš jíst. Zpravidla jedno jídlo z denní nabídky bývá bezmasé, některé menzy nabízejí i veganské varianty. Najdeš stanoviště, kde se dané jídlo vydává, stiskneš příslušné číslo a přiložíš ke snímači svůj průkaz. Po zřetelném pípnutí ti bude z karty odečtena cena jídla a pokrm ti bude vydán. V případě zájmu jsou dále k dispozici i doplňkové pochutiny (např. saláty, moučníky, ale i bagety s sebou), které se platí zvlášť u pokladny. Dobrou chuť!

Denně můžeš svým průkazem zakoupit více jídel za studentskou cenu, můžeš tedy na oběd pozvat i hladového kolegu.

Nejblíže hlavní budově PedF UK jsou tyto menzy:

  • Arnošta z Pardubic, Voršilská 1. Tuhle menzu najdeš nejblíž fakultě. Dostaneš se do ní pohodlně pěšky tzv. Myší dírou nebo ulicí Ostrovní od Národní třídy. Menza je nově zrekonstruovaná a každý den nabízí dokonce i veganská jídla.
  • Právnická, Nám. Curieových 7. V této menze nalezneš nejširší výběr jídel. Do menzy se snadno dostaneš od zastávky tramvaje Právnická fakulta.
  • Albertov, Albertov 7. Tato menza je poměrně velká a je v ní spousta místa u stolů (pokud se tedy netrefíš do času, když končí přednášky přírodovědcům a medikům odnaproti). Dostaneš se do ní od školy během několik minut tramvají 14 nebo 24, od tramvajové zastávky Albertov se dáš do stejnojmenné ulice a po pár metrech jsi na místě.

Další místa

V suterénu Magdalény Rettigové 4 se nachází Bistro Café Therapy, v němž můžeš uspokojit své chuťové buňky, aniž bys opustil/a budovu. Do suterénu se dostaneš výtahem, požárním schodištěm či schodištěm proti hlavnímu vchodu, které sousedí s předním vchodem do auly.

Kousek od hlavní budovy se přes ulici nachází oblíbená a studenty i zaměstnanci často (především ve večerních a ranních hodinách) navštěvovaná restaurace U Kotvy.

Pokud vyžaduješ zvláštní dietu, můžeš využít jídelnu Městské polikliniky ve Spálené ulici. Do této jídelny potřebuješ potvrzení od lékaře a potvrzení o studiu.

Dáváš-li přednost vlastnímu jídlu, je možné si ho ohřát v některé z dostupných mikrovlnek:

  • v kuchyňce u místnosti S105 nebo S210
  • na chodbě na katedře biologie – u katederní studovny
  • v bistru Café Therapy
  • v budově v Myslíkově ulici je pak kuchyňka na pravém konci chodby ve 3. patře

Možnost střídmého obědu nabízí i kavárna Hlína, která se nachází v Kampusu Hybernská. V tomto komplexu budov se pravidelně konají různé hudební akce, výstavy, workshopy, přednášky a je zde možné využít prostory pro coworking, uspořádání vlastní akce nebo rozjetí vlastního projektu. V samotné kavárně se nachází i čítarna, kde se uskutečňují literární večery. Ve dvoře Kampusu se koná Studentský majáles.

← předchozídalší kapitola →