Průkaz studenta – chci ISIC?

Průkaz studenta (cuni.cz/UK-1446.html) je karta, která slouží k tvé identifikaci a vyjadřuje příslušnost k Univerzitě Karlově. Použiješ jej v knihovně, pro přístup do budov (např. do budovy Spálená) či jejich částí (např. do počítačové studovny v hlavní budově), jako elektronickou peněženku do menz nebo za účelem tisku či kopírování. Pražský dopravní podnik si na základě průkazu ověřuje, že studuješ (např. při koupi zlevněného časového kuponu na MHD).

Nejblíž od fakulty lze průkaz vyzvednout v Celetné 13 na základě předložení občanského průkazu a potvrzení o studiu. Adresy ostatních výdejních center najdeš na webu (cuni.cz/UK-3249.html). Připrav se na to, že před vyzvednutím tě přímo na místě vyfotí. Pod tvou fotografií se na průkazu bude nacházet 8místné číslo (univerzitní login), kterým se budeš přihlašovat např. do Studijního informačního systému –  SIS (is.cuni.cz/studium/index.php). Nezapomeň si do daného data změnit dočasné heslo – jinak by tě čekala cesta do výdejního centra znovu.

Existují dvě varianty průkazu studenta – s licencí ISIC a bez ní. Karta s ISIC stojí při prvním vyzvednutí 230 Kč, její prodloužení o rok je pak zpoplatněno stejnou částkou. Od běžného průkazu se liší tím, že některé obchody či instituce poskytují studentskou slevu právě výhradně na základě licence ISIC (isic.cz/slevy). ISIC karta je taktéž šířeji akceptovaná v zahraničí. Je čistě na tvém uvážení, zda licenci ISIC využiješ a zda se ti její pořízení vyplatí. Některé banky poplatek za ISIC zčásti či zcela proplácejí. Průkaz studenta bez licence ISIC je zdarma.

Pro studenty kombinované formy existuje průkaz ALIVE.

Pokud si na začátku studia pořídíš ISIC průkaz a po skončení jeho platnosti jej nenecháš prodloužit, i dál půjde karta používat (bez dalších poplatků), avšak samozřejmě bez výhod plynoucích z licence ISIC.

← předchozídalší kapitola →