Státní závěrečné zkoušky (SZZ)

Informace v plném znění nalezneš v Pravidlech pro organizaci studia, Studijním a zkušebním řádu UK a studijních plánech Karolinka. Některé katedry, často ve spolupráci se spolky, pořádají informační schůzky k SZZ, na kterých se lze mnoho užitečného dozvědět. S otázkami na průběh SZZ se můžeš obracet i na spolužáky ve skupině Studenti PedF UK.

Úspěšným složením státních závěrečných zkoušek (SZZ) zakončíš studium. Sestávají se z několika částí: ze zkoušek týkajících se jednotlivých studovaných oborů a obhajoby závěrečné práce.

Pořadí, ve kterém lze jednotlivé části SZZ skládat, je zpravidla libovolné. U některých oborů je však pořadí jednotlivých zkoušek explicitně stanovené. Seznam oborů, kterých se přesně stanovené pořadí netýká či týká, nalezneš v Příloze č. 2 Pravidel pro organizaci studia.

  • U dvouoborů bakalářského studia Specializace v pedagogice jsou tedy státnice složeny takto: 1. předmět, 2. předmět, obhajoba bakalářské práce z jednoho z oborů.
  • U dvouoborového navazujícího magisterského studia je navíc zkouška z pedagogicko-psychologického základu: 1. předmět, 2. předmět, pedagogika a psychologie, obhajoba diplomové práce z jednoho z oborů.

Náplň zkoušek SZZ tvoří tzv. státnicové okruhy (jinak též témata nebo otázky tematických okruhů). V nich je v více či méně rozepsaných bodech popsáno, z čeho tě komise bude zkoušet. Okruhy musí být zvěřejněny nejpozději v den zahájení akademického roku a nelze je v jeho průběhu měnit. Vyvěšeny jsou na stránkách příslušných kateder. Státnicové okruhy z pedagogiky a psychologie jsou umístěny na webu katedry pedagogiky. Obsah SZZ v některých případech nalezneš i ve studijním plánu na konci dokumentu.

Pro přistoupení k dané části SZZ je nutné splnit všechny povinné předměty a získat příslušný počet kreditů z povinně volitelných předmětů, které stanovuje konkrétní studijní plán a které se váží k dané části SZZ. Na poslední stránce plánu je uvedeno, které složky musíš mít splněné, abys splnil/a podmínky ke konání dílčí části SZZ. Nezapomeň si proto před každou dílčí částí SZZ udělat v SIS kontrolu, že podmínky splňuješ (modul Státní závěrečné zkouškyKontroly). Pro přistoupení k poslední části SZZ je pak nutné splnit všechny podmínky dle studijního plánu a mít celkem 180 kreditů v bakalářském, 120 kreditů v navazujícím magisterském studiu nebo 300 kreditů v neděleném magisterském studiu.

Průběh státních zkoušek

Na každou část státnic (včetně obhajoby závěrečné práce) je nutné se přihlásit pomocí SIS do termínu určeného harmonogramem akademického roku. K SZZ se přihlašuje ve dvou krocích – na předmět a na termín. Nejprve si v modulu Státní závěrečné zkoušky zapíšeš předmět části SZZ, kterých chceš plnit. Poté se musíš v období, které stanovuje harmonogram akademického roku, přihlásit k termínu zkoušky kliknutím na „Přihlásit se k termínu“. Teprvé nyní jsi úspěšně přihlášen/a k termínu zkoušky SZZ.

Přihlašuje se vždy na určité období (zimní termín, letní termín, podzimní termín), konkrétní termín je ti pak přidělen. Do záložky Moje pozvánky v modulu Státní závěrečné zkoušky ti určitou dobu před termínem přijde pozvánka, která bude obsahovat složení komise, název zkoušky, tvé jméno i jména dalších studentů, místo a časový rozpis termínu státní závěrečné zkoušky. Stejně tak se pozvánka zobrazí i v záložce Pozvánky. U dvouoborových studií každá část SZZ probíhá v jiný den, naopak u jednooborů může probíhat několik částí SZZ současně v jednom dni (Speciální pedagogika, Učitelství pro mateřské školy…). Z organizačních důvodů může studijní plán doporučit společný zápis několika částí SZZ současně (např. u Učitelství pro 1. stupeň ZŠ).

K SZZ (stejně jako k jiným zkouškám) je vhodné přijít ve společensky přijatelném oblečení. Ke zkoušce nebo obhajobě proto nechoď v tričku, džínách ani kraťasech. Stejěn tak se během zkoušky očekává kultivovaný projev.

Zkoušky z jednotlivých oborů (předmětů) probíhají ústně. Zpravidla si vylosuješ určitý okruh/okruhy či několik otázek, jejich zaměření je průřezem předmětů absolvovaných v rámci daného oboru. Průběh vlastní zkoušky je podobný jako u maturity: po vylosování okruhu či otázek máš čas na rozmyšlení a sepsání poznámek. Jednotlivé okruhy/otázky zkoušejí zpravidla členové komise, kteří mají k danému tématu nejblíže. K diskuzi se ale může ze zkušební komise připojit kdokoli. Doba trvání zkoušky se na jednotlivých katedrách liší. Pro úspěšné absolvování zkoušky je nutné z každé z otázek získat alespoň známku 3 (dobře). Pokud bys alespoň u jednoho okruhu projevil/a „zcela zásadní neznalosti“, komise zkoušku ukončí a klasifikuje tě známkou „neprospěl/a“.

Na každou z částí SZZ máš 3 pokusy. Státnice se konají třikrát do roka: na přelomu května a června, v září a v lednu.

Ze SZZ je také možné se odhlásit. Odhlášení musí proběhnout do posledního možného dne přihlášení se k termínu, který stanovuje harmonogram. I poté se však lze odhlásit, a to zejména z vážných zdravotních důvodů, nebo kvůli nesplnění studijních povinností (kredity, povinné předměty). O těchto skutečnostech je nutné informovat svou studijní referentku. Je zde taktéž potřeba respektovat požadavky jednotlivých kateder, které mají informace o způsobu omlouvání zveřejněné na svých webových stránkách (např. postačuje se omluvit e-mailem tajemníkovi či vyplnit příslušný formulář, který je k dostání na sekretariátu katedry). Pokud se řádně omluvíš v dostatečném předstihu, nepočítá se ti tento termín jako nesplněný, pokud tak neučiníš, nejsi klasifikován a termín zkoušky ti propadá. V případě závažného důvodu (např. náhlá hospitalizace) se můžeš omluvit i po termínu SZZ. O omluvě rozhoduje předseda zkušební komise.

A jak je to s občerstvením u státnic? Bývalo zvykem, že na některých katedrách studenti nosili pro zkoušející komisi drobné občerstvení. Tento zvyk byl však zrušen a nyní platí zákaz nosit členům komise občerstvení či dary.