Workshop: Korpusová data v literární vědě

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

srdečně vás zveme na tradiční korpusový workshop, který se bude konat v sobotu 18. května 2024 ve Šporkově paláci v Hybernské ulici 3 (jedna z budov Filozofické fakulty UK). Bezplatný workshop Českého národního korpusu je určen pro všechny zájemce (nejen) z řad literárních vědců, učitelů češtiny, lingvistů či studentů. Pro účastníky nabízíme vystavení certifikátu o absolvování.

Program je tentokrát zaměřen na korpusy poezie, na literární texty v korpusech ČNK, a také na korpusové a versologické nástroje. Kurz je tedy zvláště vhodný pro literární vědce a studenty literatury, na své si přijdou i další zájemci o práci s jazykovými korpusy. Není na překážku, pokud jste s korpusy zatím nepracovali.

Na programu je několik zhruba hodinových bloků. V prvním bloku představíme práci s beletristickými texty v korpusech ČNK, ukážeme si, jak omezit vyhledávání na beletristické texty nebo třeba texty jednoho autora, jak vytvořit subkorpusy a jak porozumět dostupným datům.

V dalších blocích představíme Korpus současné poezie, olomoucký Korpus prózy, a dále také nástroje versologického týmu ÚČL AVČR a nástroj Slovo v poezii (program s časovým rozpisem uvidíte po rozkliknutí dotazníku).

Prosíme všechny zájemce o vyplnění krátkého registračního dotazníku. Registrace se uzavře 17. 5. 2024 nebo při naplnění kapacity učebny. Pokud je to ale možné, zaregistrujte se co nejdřív, ať máme přehled o počtu zájemců. Pokud máte vlastní notebook, vezměte ho raději s sebou. Přednášky lze ale sledovat i bez notebooku.