Úspěch na Studentské literárněvědné konferenci

Na ostravské Studentské literárněvědné konferenci, která se letos konala 25. a 26. 4. 2024, jsme získali skvělý úspěch, který bychom rádi jménem celé katedry zviditelnili. Jde nejen o zdařilou reprezentaci dvou našich studentek, ale především o celkové vítězství jedné z nich.

Workshop: Korpusová data v literární vědě

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

srdečně vás zveme na tradiční korpusový workshop, který se bude konat v sobotu 18. května 2024 ve Šporkově paláci v Hybernské ulici 3 (jedna z budov Filozofické fakulty UK). Bezplatný workshop Českého národního korpusu je určen pro všechny zájemce (nejen) z řad literárních vědců, učitelů češtiny, lingvistů či studentů. Pro účastníky nabízíme vystavení certifikátu o absolvování.

Stipendijní místa pro asistenty výuky češtiny na školách v Bavorsku a Sasku

Vážené studentky, vážení studenti,

ráda bych vás informovala o zajímavých příležitostech stáží pro asistenty výuky češtiny na školách v Bavorsku a Sasku pro školní rok 2024/2025.

1) Stipendia pro asistenty výuky českého jazyka na školách v Sasku
Saské státní ministerstvo kultury nabízí stipendia pro stáže na pozicích asistentek/asistentů při výuce českého jazyka na školách ve Svobodném státě Sasko. Stáže trvají od září 2024 do 31. května 2025. Měsíční stipendium činí 1 000 EUR. Požadavky na uchazeče zahrnují absolvování minimálně 4 semestrů studia na vysoké škole v ČR, s výhodou v oboru germanistika nebo učitelství německého jazyka. Přihlášky se přijímají do 31. května 2024.

2) Stipendijní místa pro asistentky a asistenty výuky češtiny na školách v Bavorsku
Bavorské státní kanceláře ve spolupráci s dalšími institucemi vyhlašuje výběrové řízení na stipendijní místa jazykových asistentek/asistentů do škol s výukou češtiny ve Svobodném státě Bavorsko ve školním roce 2024/2025. Stáže trvají 5 nebo 10 měsíců s měsíčním stipendiem 1000 EUR. Podmínky pro uchazeče zahrnují úspěšně ukončené minimálně 4 semestry studia v ČR v oboru německý jazyk. Přihlášky se přijímají do 30. dubna 2024.

Pro více informací si můžete prohlédnout dokument k Sasku a dokument k Bavorsku.

S pozdravem
Eva Navrátilová
koordinátorka zahraniční spolupráce
Katedra českého jazyka a literatury

Zahájení výstavy „Česká literatura v překladu 1989–2020“ – 4. dubna od 16:00 (2. patro)

Katedra české literatury PedF UK zve příznivce nejen české literatury na výstavu „Česká literatura v překladu 1989–2020“, která přináší vhled do aktuální situace českého jazyka na poli světové literatury a do historie vydávání překladů české literatury v zahraničí.

Jste srdečně zváni na zahájení výstavy ve čtvrtek 4. dubna od 16 hodin do 2. patra hlavní budovy – výstavu uvedou její hlavní autor, prof. Tomáš Kubíček, a překladatel Daniel Ordóñez ve společné debatě a v komentované prohlídce.

Erasmus: nabídka a zkušenosti

Vážené studentky, vážení studenti,

dovoluji si Vám připomenout, že od 8. února do 4. března máte možnost se prostřednictvím aplikace přihlásit na výjezd Erasmus+. Budeme rádi, když tak učiníte přes naši Katedru české literatury na univerzity v Polsku, Německu a na Slovensku.

Pracovní nabídka: průvodcovství po Karlštejně

Státní hrad Karlštejn rozšiřuje svůj pracovní tým a hledá průvodkyni či průvodce. Nabízí práci na DPP či DPČ, flexibilitu plánování směn, sezónní či externí spolupráci, práci v prostředí národní kulturní památky, spolupráci an kulturních a dalších doprovodných akcích, aktivní využívání znalosti cizího jazyka a možnost ubytování ve sdíleném pokoji v podhradí.

Od zájemců požadují minimálně středoškolské vzdělání, výbornou znalost českého jazyka a jeho využití při prezentaci hradu, aktivní znalost cizího jazyka (AJ, NJ, IT, FJ) na úrovni B1 (kombinace jazyků výhodou), komunikativnost, samostatnost, zodpovědnost, kladný přístup k lidem, týmového ducha, právní bezúhonnost a české státní občanství.