Erasmus: nabídka a zkušenosti

Vážené studentky, vážení studenti,

dovoluji si Vám připomenout, že od 8. února do 4. března máte možnost se prostřednictvím aplikace přihlásit na výjezd Erasmus+. Budeme rádi, když tak učiníte přes naši Katedru české literatury na univerzity v Polsku, Německu a na Slovensku.

Minulý rok této příležitosti využila Vaše kolegyně, která výjezd do německého Regensburgu absolvovala již v letošním zimním semestru. Níže s ní je k přečtení krátký rozhovor, který by Vám mohl pomoci ve Vašem rozhodování.

1) Jaká byla Vaše zkušenost s přihlašováním se na Erasmus – zejména pak s pohovory, popřípadě s aplikací či komunikací s naší fakultou?

S přihlašováním a pohovorem bylo z mé strany vše v nejlepším pořádku. Co se týče následné administrativy, tak také hodnotím kladně, i když jsem párkrát byla opravdu zmatená, co vlastně musím/nemusím udělat.

2) Co byste vzkázala Vašim kolegům, kteří přemýšlí, že by se do výběrového řízení přihlásili?

Určitě bych ostatním vzkázala, ať si toho “nenaberou” tolik, co já – plnila jsem předměty v Německu + distančně předměty v Česku + jsem původně chtěla během výjezdu psát i bakalářskou práci. Ve finále jsem byla ráda, že jsem splnila většinu předmětů (ještě mě některé čekají) a bylo to opravdu náročné. Nakonec stejně budu muset prodlužovat. Proto bych ostatním doporučila, ať vyjedou během toho, co prodlužují, anebo ať neplní předměty distančně a nechají si je až na další rok.

3) Pokud již máte výjezd za sebou, jak jej hodnotíte – co Vám přinesl?

Výjezd hodnotím více než kladně. Universität Regensburg a její zahraniční kancelář je opravdu velmi nápomocná, vstřícná – odpovědi na jakékoliv dotazy byly zodpovězeny do pár hodin, ubytování bylo pro všechny Erasmus studenty zajištěno na místních kolejích (což je dle mého také důležitá informace pro ostatní studenty, protože v jiných destinacích může být s ubytováním opravdu velký problém), ke každé administrativě byl poskytnut opravdu detailní návod. Kampus univerzity má úplně jiný nádech než fakulty v Praze (ale samozřejmě obojí má něco do sebe), předměty byly přínosné a zajímavé (kdyby to bylo v mých možnostech, zapíšu si jich daleko více), studentský život je tady opravdu velmi pestrý – na to, jak je Regensburg poměrně malé město, pořád se tady dá něco dělat. A mohla bych pokračovat…

V případě dotazů se prosím obracejte na mne, popřípadě na Mgr. Janu Peclovou (jana.peclova@pedf.cuni.cz) ze Zahraničního oddělení, která ze fakultu organizuje Erasmus agendu vyjíždějících studentů.

S přáním úspěšně vyplněných přihlášek
Eva Navrátilová