Volitelné předměty – volná kapacita (LS 2023)

Upozorňujeme na volné kapacity u volitelných předmětů:
Povídka v literatuře 19. a 20. století [OPBC4L109C] –⁠ Po 14:25 (dr. Lukáš Neumann a dr. Jiří Smrčka); za 5 kreditů
Studenti získají komplexnější představu o povídce jako prozaickém žánru, o jejím typových schématech a o části jejích vrcholných textů v devatenáctém a dvacátém století. Současně získají vědomosti o procesech, které formovaly literárněestetické normy a čtenářské názory na žánr povídky v minulosti s dopadem do současnosti. Předmět zohlední silný potenciál žánru povídky v pedagogické praxi na střední škole, případně i na druhém stupni základní školy.

Seminář z české literatury II [ON2304V12] –⁠ Po 17:10 (dr. Jiří Smrčka); za 4 kredity
Seminář je zaměřen na proměny dramatického textu v české literatuře v od konce 50. let 20. století do současnosti. Sleduje podstatná období, která ovlivnila vývoj českého dramatu a dala vzniknout klíčovým literárním textům. Na základně rozboru jednotlivých dramat se studenti seznámí se základními teoretickými problémy dramatu jako literárního druhu a poznají historické a kulturní souvislosti sledovaných období.

Literární seminář (k problematice literatury pro děti a mládež) [OPBC4C108C] –⁠ Čt 8:55 (dr. Věra Brožová); za 2 kredity
Kurs bude sledovat vybrané současné tituly literatury pro děti a mládež, jejich příznačné inovativní rysy i případná ukotvení v tradičním spektru literárních žánrů tohoto pole (k jejich souhrnnému připomenutí bude směřovat úvodní přednáška). Předpokládá aspoň minimální literárně teoretickou orientaci, zvl. rozpoznání základních, klíčových postupů výstavby konkrétního literárního textu, podtrhujících jeho téma. Těžištěm práce tedy bude „pouhé“ pozorné (analytické) čtení, směřující k následné debatě. Studenti budou pracovat ve skupinách, každá skupina si zvolí konkrétní téma a zpracuje ho v prezentaci/referátu; vedle toho předpokládám četbu dalších minimálně čtyř beletristických textů k dalším tématům, tak, aby se mohla diskuse rozvinout.

Těšíme se na vás!

Zájemcům o předměty z jiných fakult – resp. studentům s kombinací dějepis či ZSV – doporučujeme interdisciplinární volitelný předmět z FF UK – Nová média v muzejní praxi [ANM50626].