Jak se připojit k internetu

Jako student můžeš využít Wi-Fi připojení přes síť eduroam. Tato síť je přístupná nejen v rámci celé Univerzity Karlovy, se stejnými přihlašovacími údaji se na internet dostaneš i v rámci jiných vysokých škol, dokonce i v zahraničí. Síť eduroam je navíc dostupná i na některých nádražích (v Praze na Hlavním a Masarykově nádraží).

Kompletní návod k připojení na eduroam najdeš na stránkách SIT.

Pro samotné nastavení připojení k síti eduroam je potřeba být online: za účelem tohoto „úvodního připojení“ na fakultě můžeš využít sítě „pedf-public“, ke které se lze přihlásit prostým univerzitním loginem (jako do SIS).

Tím samým loginem (ověřeným) se následně přihlásíš do CAS a zvolíš v levém menu Další účtyNastavit heslo pro eduroam realm cuni.cz (obrázek 1). Zvolené heslo pak použiješ při samotném připojování k Wi-Fi eduroam ve spojení s uživatelským jménem formátu univerzitní login@cuni.cz (obrázek 2).

Na noteboocích je někdy třeba pro fungování připojení k eduroam stáhnout a spustit konfigurační aplikaci dostupnou ze stránek SIT výše, na mobilech je někdy potřeba nastavit metodu ověření PEAP a MSCHAP v2.

edu2
Obrázek 1. Obrázek 2.

Síť „pedf-public“ zmiňovaná výše je pro dlouhodobý přístup k internetu spíše nevhodná. Sice nevyžaduje nastavení zvláštního hesla (přihlašuje se do ní stejnými údaji jako do SIS), ale má podstatné nevýhody: je dostupná pouze v prostorách Pedagogické fakulty UK, není zabezpečená a vyžaduje opakované ruční přihlašování.

Pro přístup k internetu či práci na počítači lze také využít počítačové studovny v místnosti R135.  Můžeš použít tamní počítače i vlastní zařízení, navíc zde můžeš tisknout, kopírovat i skenovat. Do studovny se dostaneš pomocí průkazu studenta, bývá otevřená denně od 9.00 do 21.00 hod. Několik počítačů je k dispozici také ve studovně knihovny PedF.

Připomínáme, že při používání internetu je zapotřebí dodržovat pravidla počítačové sítě PedF, stejně tak je nutné dodržovat provozní řády příslušných studoven.

Využití připojení na určité fakultě otevírá přístup k určitým elektronickým zdrojům informací (viz kapitolu Knihovny a studovny, elektronické zdroje).

← předchozídalší kapitola →