Aktuality

:: Základy oftalmologie (Jičínská) – CŽV – 13.9. v 9 hodin.


:: S Karlem IV. nejen na Univerzitě

V květnu 2016 proběhl v Základní škole a Mateřské škole při Nemocnici Na Bulovce třítýdenní projekt inspirovaný sedmistým výročím narození Karla IV. Projekt se chystal již od konce února a ze strany pedagogického sboru vyžadoval poměrně intenzívní nasazení = vymýšlení a přípravu vhodných aktivit, či hledání inspirace na výstavách. Dále pak domlouvání návštěv „zvenčí,“ které by „svou trochou středověku“ dokázaly vykouzlit nemocným dětem úsměv na tváři a zpestřit jim čas trávený na lůžku.

Co všechno se během samotného projektu událo? Žáci a žákyně si vyzkoušeli práci s kůží, pečení chleba i tvorbu vlastních erbů. Nemohlo chybět ani psaní brkem a pečetění listin. V den Karlova narození, 14. května, dokonce zavítala na dětskou ortopedii skupina historického šermu Bakaláři. V očích malých i velkých pacientů opravdoví rytíři pohovořili o středověkých zbraních a předvedli i ukázky soubojů.

16 az kvíz 24 příprava 23 erby 22 spona 21 zbraně 20 erby 19 rytíři 18 quizizz 17 vivat 15 nástěnka 14 zbraně 13 omal 12 hrad 11 kůže 10 dukáty 09 nástěnka 08 rytíři 07 pracovní list 06 písmo 05 koruna 04 chléb 03 erb 02 korunka 01 3D

Karla IV. se podařilo začlenit nejen do dějepisu. V hodinách přírodopisu žáci oprášili znalosti lidské kostry, když zkoumali, jaká zranění během života Karel utrpěl. Chemie pomohla odhalit složení kamenů na svatováclavské koruně. Letopočty nabídly živnou půdu pro matematiku. Díky Karlově hojné zakladatelské činnosti nepřišli zkrátka ani milovníci zeměpisu. A Karel samozřejmě „neunikl“ ani vyučujícím cizích jazyků. V neposlední řadě bylo pro dětské pacienty připraveno velké množství didaktických her.

„Středověké“ aktivity nalezly velkou oblibu i u předškoláků. Však kdo by také odolal výrobě královské koruny, stavění hradů z písku, tematickým omalovánkám či puzzlím a hlavně s velkou pečlivostí připraveným a zábavným pracovním listům?

Velkým lákadlem pro všechny věkové kategorie byla možnost vytisknout si Karlův zlatý dukát na školní 3D tiskárně.

Projekt zaznamenal úspěch nejen u samotných žáků, ale i u jejich rodičů, kteří se do něj často s chutí zapojili.

 

PhDr. Jana Zemková

koordinátorka projektu a učitelka dějepisu