Vandrovní exkurze Brdy a Hřebeny 2018

Datum: 5.-9. září 2018
Organizátor: J. Hnilica, J. Kales

Místo: Dobříško, Příbramsko a Rožmitálsko
Cena: 1 500 Kč

Č. účtu a var. s.: 85236011/0100, v. s. 335 138 022
Platba do: 22.3.2018


Určeno pouze pro sportovní a dobrodružné povahy. Exkurze pěší - cca 20 km denně. Spaní i mimo civilizaci.

Pěší výprava pro zvídavé a otrlé povahy do kraje zapomenutých lesních řemesel, opuštěných vojenských zařízení, železáren a uranových dolů, pivovárků, lesních duchů i trampských útočišť. U účastníků se předpokládá kvalitní, prošláplá obuv, voděvzdornost, dostatečná fyzická kondice a schopnost s radostí si i po celodenním výšlapu vystát frontu na pěší prohlídku středně dlouhé hornické štoly:).

Ubytování:

první dvě noci pod širákem s ohništěm a ideálně i s lesním přístřeškem (v lijáku se tam složí bágly a natěsno cca 4 osoby), třetí noc ve zděné ubytovně (všechny čtyři stěny, střecha, teplá sprcha!), čtvrtá buď v seníku, anebo v hájovně. Vlastní stany se kvůli hmotnosti nedoporučují, ale bránit nikomu nebudeme.

Doprava:

chůze, občasný přesun linkovou vlakovou či autobusovou dopravou.

Cena zahrnuje:

ubytování, přesuny veřejnou dopravou, vstupné do objektů.

Stravování:

z vlastních zásob (na ohništi i po trase, návštěva většího obchodu je zaručena jen třetí den), cca 4x se ovšem počítá s možností polední či podvečerní návštěvy restaurace.

Maximální počet účastníků: 20.

Seznam (povinných) referátů bude během června vyvěšen na nástěnce na katedře.

PŘEDBĚŽNÝ ITINERÁŘ EXKURZE (změna programu vyhrazena):

STŘEDA 5. září (od rána), cca 20 km Strž (Památník Karla Čapka), Dobříš (zámek, park, žid. hřbitov aj.), Zlaté dno (trampské poutní místo), Kytín (Kája Mařík, pivovarská restaurace). Nocování pod studánkou Bílý kámen.

ČTVRTEK 6. září, 18-25 km dle trasy Klondajk (býv. raketová základna), Drahlovická cesta, Všeradice (selské baroko, muzeum M. D. Rettigové, pivovarská restaurace), přejezd do Neumětel (Šemíkův pomník), výstup na Plešivec přímo, či přes Hostomice (nákup, pivovarská putyka Fabián), Smaragdové jezírko (večerní hygiena), prohlídka Plešivce (hradiště, západ slunce nad Čertovou kazatelnou, zaniklá obec Mořina aj.). Nocování u jezírka, příp. ve vrcholovém areálu.

PÁTEK 7. září, cca 22 km Ranní sestup do Jinců (železářství, dřevouhelná vysoká pec Barbora, pivovarská restaurace Vilém), přejezd vlakem za Příbram: Slivice (křížová cesta, památník vítězství), pěšky k památníku Vojna (prohlídka areálu býv. pracovního tábora), pěšky přes Vysokou Pec do Březových Hor (prohlídka Anenského dolu, expozice), nákup potravin či sortimentu Pivovaru Podlesí, výstup na poutní areál Svatá Hora, ubytování.

SOBOTA 8. září (všechno jídlo s sebou), cca 30 km Přejezd do Míšova (prohlídka býv. sovětského skladiště pro jaderné hlavice Javor 51), pěšky ke Kótě 719 (plánovaný tzv. "americký radar"), benediktinské probošství Teslíny, Padrťské rybníky (zaniklé obce Padrť a Záběhlá), pěšky třemšínským polesím na Třemšín (zřícenina, atrapa partyzánské zemljanky), nocování na úpatí Třemšína či v hájovně Na Dědku (partyzánská základna).

NEDĚLE 9. září, cca 10 km Pěšky do Voltuše (mohyla J. J. Ryby), prohlídka Rožmitálu pod Třemšínem (oběd, Cvokařské muzeum, Podbrdské muzeum), návrat do Prahy kolem 18. hod.