Curriculum od roku 2010 v Karolince
Curriculum od roku 2017 v Karolince
Od akademického roku 2021/2022 začínáme vyučovat podle nové akreditace, kterou najdete zde: Bc-maior Bc-minor.
Obecné informace
- Konání zkoušek po ukončení zkouškového období – „Zkoušky skládá student ve zkouškovém období příslušného semestru, které je stanoveno harmonogramem studia. V odůvodněných případech může děkan napokor základě písemné žádosti studenta a po vyjádření vedoucího katedry povolit vykonání zkoušky ve zkouškovém období dalšího semestru. Toto ustanovení se nevztahuje na souborné zkoušky.“ (Pravidla pro organizaci studia čl. 17, odst. 4).
- Všechny semináře (povinné i povinně volitelné) mají povinnou docházku – na 80%.
- Každá seminární práce / odborná esej apod. bude obsahovat prohlášení, že v ní nebylo použito jiných zdrojů než vyjmenovaných a že nebyla předložena v odevzdané ani podobné verzi v žádném jiném kurzu.
- Informace o exkurzích platí pro všechny formy studia.
VYUČUJÍCÍ V ROCE 2022/2023 – povinné předměty
Úvod do studia dějepisu I, II – Mgr. Josef Kales, Mgr. Barbora Jiřincová, Ph.D., PhDr. Petr Koura, Ph.D., Mgr. Kateřina Sládková
Starověké Řecko a Řím (do 476) – Doc. PhDr. Jana Kepartová, CSc.; PhDr. Jan Zdichynec, Ph.D.
Obecné dějiny I (476 – 1310) – prof. PhDr. Kateřina Charvátová, CSc.
Obecné dějiny II (1310 – 1526) – Mgr. Kateřina Sládková
Obecné dějiny III (1526 – 1740) – Prof. PhDr. Jiří Mikulec, CSc.
Obecné dějiny IV (1740 – 1914) – prof. PhDr. Jiří Pokorný, CSc.
Obecné dějiny V (1914 – současnost) – PhDr. Petr Koura, Ph.D.
Historická regionalistika českých zemí – Mgr. Dušan Foltýn
Antika a křesťanství v evropské kultuře I, II – doc. PhDr. Jana Kepartová, CSc.; PhDr. Jan Zdichynec, Ph.D.
Seminář k přípravě bakalářské práce – PhDr. Petr Koura, Ph.D. a další
Bakalářská práce
- Práci odevzdávejte jak do SISu, tak ve dvou tištěných exemplářích pro oponenty (stačí v kroužkové vazbě, tištěno oboustranně, přímo na katedře dějepisu).
- Prostudujte si „Opatření děkana, kterým se stanovují obsahové, formální a technické náležitosti týkající se zpracování a odevzdání závěrečných prací“ (PDF). Platné od 31.3.2017
-
Témata bakalářských a diplomových prací se do SISu zadávají po dohodě s vedoucím práce.
- Práce je založena na studiu pramenů a sekundární literatury. Na KDDD je doporučeným rozsahem bakalářské práce 60 normostran, tj. 108 000 znaků s mezerami (započítává se seznam literatury, poznámkový aparát a textové – nikoli obrazové – přílohy).
- Práce, které budou obsahovat gramatické chyby, budou bez ohledu na kvalitu obsahové stránky vráceny autorovi, aniž byly posuzovány, tudíž nebudou postoupeny k obhajobě.
- Předmět Příprava bakalářské práce a Příprava diplomové práce mají vyplněný atribut, který tyto předměty umožňuje plnit i v následujících letech. Pokud si tedy předmět zapíšete a ve stejném semestru nesplníte, automaticky se vám zapíše v každém dalším semestru. Na nic to nemá vliv a všechno je v naprostém pořádku. Až práci odevzdáte, předmět se označí za splněný. Předmět zapisuje vedoucí práce.
Státní bakalářská zkouška z dějepisu
- Okruhy témat k SZZ bc (PDF)
- Podle studijního řádu jsou státní závěrečná zkouška v bakalářském studijním programu a obhajoba závěrečné bakalářské práce samostatnými částmi a je tudíž možno nejprve složit státní zkoušku a poté obhajovat práci.