Revoluce let 1848-1849 zasáhla téměř celou Evropu, nevyhnula se ani habsburské monarchii a českým zemím. Změny se promítly do všech sfér života – politických, sociálních, hospodářských, náboženských a mentálních. V této revoluci získalo obyvatelstvo šanci, že se bude podílet na správě veřejných věcí. Hlavním heslem byla konstituce, omezení panovnické moci jasnými, předem danými pravidly, a tisková svoboda, kterou mnozí považovali za nejlepší zbraň v boji se starými pořádky i novými nešvary. Debaty a rozpravy začaly přerůstat v petiční hnutí s širokým zázemím. Své požadavky neváhaly aktivní vrstvy obyvatelstva prosazovat i manifestacemi, přerůstajícími v nepokoje, a nakonec i se zbraní v rukou.
Výuka se soustředí na základní mezníky zjitřené doby, na představení hlavních protagonistů (a diskusi nad jejich texty a komentáři k dobovým událostem), na klíčové ideje a jejich vývoj (i v kontextu mezinárodní situace).
Podle zájmu studentů bude možné navštívit i některá „místa paměti“ revolučních událostí, tedy např. Žofín, kde se odehrával Slovanský sjezd či Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra v Palackého ulici.
Kritéria hodnocení
Předpokladem zdárného absolvování kursu je aktivní účast studentů při diskusích nad zadanými texty.