Cyklus volitelných přednášek si klade za cíl objasnit příčiny vzájemně problematického vztahu mezi katolickou církví a moderní sekulární společností v Evropě. Katolická církev, která byla ve středověku vůdčí duchovní a politickou silou starého kontinentu, se od 16. století ocitá v podřadném postavení vůči státní moci, postupně je vnímána jako překážka společenského pokroku, a musí proto hledat způsob, jak se s touto novou situací vypořádat.
Přednášky jsou rozděleny do čtyř tematických bloků. V prvním z nich se pokusíme o několik obecných vhledů:
- Nastíníme základní rozdíly v chápání a prožívání reality u třech různých typů civilizací: starověké, židovsko-křesťanské a moderní sekulární
- Popíšeme základní filosofické předpoklady, které utváří chápání a prožívání reality u moderní sekulární civilizace
- Ukážeme, v čem spočívá moderní pojetí svobody jedince, a popíšeme jeho vliv na dynamiku historického vývoje v novověké Evropě
Každý z dalších třech tematických bloků se bude orientovat k jedné ze tří společenských událostí, které jsou klíčové pro vztah katolické církve a moderní sekulární společnosti v Evropě: k protestantské revoluci, Velké francouzské revoluci a II. vatikánského koncilu.
Kritéria hodnocení
Ústní zkouška, při které student prokáže znalost alespoň tří titulů z doporučené literatury a látky probrané na přednáškách.
Literatura k předmětu : literatura Ondřej Blažek