Dějiny v diskuzi: Normalizace a současné vzdělávání

Úterý 26. dubna 2016 od 17:30 do 19:30, budova Pedagogické fakulty UK v Praze (Celetná ulice 13, místnost C2)

Moderuje: Jaroslav Najbert

V rámci nejen školního vzdělávání představuje období normalizace akcentované téma, kterému věnují pozornost pedagogové, historici, didaktici i občanští aktivisté. Je shoda v tom, že o normalizaci by se mělo učit. Existuje však stejný konsensus v otázce jak a proč učit o normalizaci? Diskuze se zaměří na různé metody a cíle vzdělávání. V rámci této perspektivy zacílené na aplikaci (popularizaci) historiografie soudobých dějin se propojí řada kontextů, které povětšinou zůstávají odděleny. Diskuze nabízí dialog mezi muzeologií, didaktikou dějepisu, paměťovými studii, historiografií a občanským aktivismem na poli vzdělávání o historii.

Setkání se uskuteční v rámci společného doktorského semináře Ústavu českých dějin FF UK a Katedry didaktiky a dějepisu Pedf UK. Současnou situaci výuky tématu československé normalizace budou diskutovat Jaromír Gottlieb (pedagog a dlouholetý ředitel Regionálního muzea a galerie v Jičíně), Jaroslav Pinkas (didaktik a historik Oddělení vzdělávání ÚSTR, hlavní autor vzdělávacího DVD Česká společnost 1969-1989), Karel Strachota (dokumentarista a ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách, Člověk v tísni) a Iva Vachková (didaktička a učitelka na Gymnáziu JAK Nové Strašecí).