Vzpomínka na doc. PhDr. Alenu Míškovou, Ph.D.

Vážení kolegové, vážené kolegyně,

Chceme se sejít a společně uctít památku Doc. PhDr. Aleny Míškové Ph.D. v prostorách Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, kde na Katedře dějin a didaktiky dějepisu učila a přednášela mnoho posledních let. Vedle pedagogické činnosti se věnovala vědě a výzkumu. Jedním z jejích odborných témat byl protektorátní primátor Prahy, český Němec, historik Josef Pfitzner. Pod taktovkou režiséra Pavla Štingla a za odborného dohledu Aleny Míškové vznikl unikátní dokument Deník Josefa Pfitznera. Společným zhlédnutím dokumentárního filmu můžeme zavzpomínat.

V pondělí 11. ledna 2016 v 17:00 na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, Magdalény Rettigové 4, v místnosti R016.

„Rok 1996 patřil k těm, kdy se zázraky děly i bez protekce a my jsme si mysleli, že to tak bude už napořád. Já jsem v té době založil svou produkci K2, dotočil portrét Honzy Wienera “Čtyři páry bot” a z archivu ministerstva vnitra mi nabídli ke zpracování válečný deník profesora Josefa Pfitznera. To poslední byl zázrak hlavně proto, že v té době něco vykutat z prachu archivu bylo nepopsatelné úsilí a že by někomu něco někdo nabídnul sám od sebe, to bylo neslýchané. Tak jsem do toho koukal a vůbec nic mi to neříkalo. Jako absolvent pětileté akademie múz v kavárně Slavia jsem neznal. ani kdo byl Pfitzner, ani pohnutý protektorátní osud Univerzity Karlovy. Tak jsem se znovu vydal ke Zpěváčkům (kde sídlil ten slavný archiv) a šel s pravdou ven. Přidali mi tedy jako bonus telefon na Alenku Míškovou… Stala se mým průvodcem dalšíma maturitama z dějepisu a zkušeným průvodcem vlnobitím superkritické národní historiografie.” Vzpomíná na okolnosti vzniku dokumentu Pavel Štingl.