Kultura 19. století. Vybrané kapitoly

Organizátor: Jiří Pokorný

Místo: R Aula

Obsah

V přednášce se zaměřím na vývoj vzdělanosti a kultury v českých zemích i v Evropě (zejména v klíčových zemích jako Francie či Německo), chtěl bych probrat základní rysy nejdůležitějších vědeckých a uměleckých oborů, rozvoj školství, institucionální základny mezi koncem 18. století a začátkem první světové války. Těžiště výkladu bude spočívat v druhé polovině 19. století.

Příklady témat: Instituce (např. univerzita, technika, Národní muzeum a Národní divadlo); divadelní život; čeští a němečtí spisovatelé a cenzura; francouzské výtvarné umění jako vzor pro české umělce; žurnalistika a její právní, technické i společenské limity; sochařství a veřejný prostor.

Přednáška je chápána jako určitý doplněk kurzovní přednášky.

Atestace

Zápočet bude udělen na základě testu, příp. kolokvia.

Doporučená literatura:

Jaroslav Marek. Česká moderní kultura, Praha 1998.

Kultura jako téma a problém dějepisectví, vyd. Tomáš Borovský, Jiří Hanuš a Milan Řepa, Brno 2006.

Martin Kučera, Kultura v českých dějinách 19. století: ke zrodu, genezi a smyslu avantgard, Praha 2011.

Peter Burke, Co je kulturní historie?, Praha 2011

Peter Burke, Společnost a vědění II. Od Encyklopedie k Wikipedii, Co je kulturní historie?, Praha 2013.

Další literatura bude představena během přednášek.