Kniha a společnost. Role knih v dějinách

Určeno pro: Bc. + Mgr.

Kód SIS: OB2305238
Popis SIS: Výběrová přednáška F


Datum: ST 16:15
Organizátor: Jiří Pokorný

Místo: Aula

V této výběrové přednášce bych se chtěl soustředit na otázku, jak vynález knihtisku (a samozřejmě písma vůbec) ovlivnil vývoj lidské společnosti a naopak jak hospodářská a politická situace formuje podobu literatury. Hlavní pozornost by měla být soustředěna na raný novověk a na tzv. dlouhé 19. století (1780 - 1914). Protože český výzkum není ještě dostatečně rozvinut, musíme se ve zvýšené míře opírat o výsledky německého, ale i polského a francouzského bádání.

Výběrová přednáška  má za  úkol ukázat neznámou, odvrácenou tvář literatury, kterou klasická literární věda nebere moc na vědomí (např. výška nákladu, honoráře), zároveň by měla naznačit, jak na ni pohlížejí čtenáři. Půjde zde rovněž o zkoumání významné součásti masové kultury, jejíž úroveň do značné míry  rozhoduje a  hlavně bude  rozhodovat o  vývoji celé společnosti, osudu demokracie.

(Příklad témat: Klášterní knihovny ve středověku, role univerzit, Gutenberg, jeho vynález  a jeho původ z Kutné Hory, knihtisk a reformace, knižní obchod ve veleslavínském období, kniha v době Temna, Koniáš jako teoretik knižní kultury, cenzura, vývoj německého literárního trhu v 18. století – tiskárna jako manufaktura, patisk, svobodný autor, osvícenství a knižní kultura, český vlastenec jako čtenář a spisovatel, persekuce literátů, české publikum a jeho povinnosti vůči literatuře atd., Manifest českých spisovatelů a Rada spisovatelů. )

Exkurze možné, podle zájmu.
Udělení kreditů na základě testu.